Kampania dotyczy nieoryginalnych produktów wątpliwej jakości, które imitują oryginalne części i oleje Volkswagen.

Minione lata przyniosły wzrost liczby samochodów jeżdżących po polskich drogach, co przyczyniło się do znacznego zwiększenia się w Polsce rynku olejów samochodowych, w tym szczególnie, najlepszych dla aut, olejów syntetycznych.
Ostatnie dwa lata to również wzrost popularności oryginalnych olejów Volkswagen AG (produkowanych wyłącznie przez koncern BP), które coraz chętniej wlewane są podczas przeglądów do silników samochodów marek Volkswagen, Audi, Seat, Skoda czy Volkswagen Samochody Użytkowe. Niestety, duży popyt na dobre jakościowo oleje, spowodował pojawienie się na rynku podmiotów produkujących oraz sprzedających oleje „podszywające się” pod oryginalne.
Pracownicy niezależnych warsztatów samochodowych zaopatrujących się w części zamienne oraz płyny eksploatacyjne u autoryzowanych partnerów serwisowych marek Grupy Volkswagen sygnalizują, że nieoryginalne oleje trafiają do nich na dwa sposoby. Zdarza się, że sami klienci – przekonani o oryginalności produktu – przywożą olej zakupiony w hurtowniach lub na aukcjach internetowych za stosunkowo niską cenę. Pojawiają się też sytuacje sprzedaży nieoryginalnych produktów do warsztatów bezpośrednio z paki samochodu, z pominięciem oficjalnej i ustrukturyzowanej procedury.
Większość mechaników bez większego problemu rozróżni dobrej jakości olej od oleju nieoryginalnego, mającego gorsze parametry. Warto jednak podkreślić, że producenci olejów nieoryginalnych próbują wzorować się na oryginalnych, stosując opakowania o analogicznej pojemności jak te, które używane są w olejach Volkswagen AG (1l lub 5l). Oryginały nigdy nie będą sprzedawane w metalowych puszkach – występują w sprzedaży wyłącznie w plastikowych butelkach. To główny wyróżnik, natomiast resztę stanowi naśladownictwo oryginalnych olejów: wykorzystywane nazwy, czcionki czy motywy graficzne.
Nieświadome korzystanie przez warsztat z nieoryginalnych olejów oraz wątpliwej jakości części zamiennych (zwracamy uwagę, by dokładnie przyglądać się filtrom paliwa, które upodobali sobie twórcy nieoryginalnych części) powoduje, że pojazdy klientów szybciej i częściej ulegają awariom oraz są mniej bezpieczne na drodze. Stosowanie takich części i olejów podważa też profesjonalizm serwisu, z czym w konsekwencji wiąże się niezadowolenie jego klientów. Z tego też względu, szczególną uwagę należy przykładać do miejsc, z których pozyskuje się części zamienne oraz płyny eksploatacyjne do warsztatu.
W Polsce działa 10 wyspecjalizowanych Centrów NORA (ich dokładne lokalizacje można sprawdzić tutaj) zajmujących się bezpośrednią obsługą niezależnych warsztatów. Olej oraz części zamienne nabywane w ramach proponowanego przez nie systemu mają gwarancję oryginalności. Podobnie jest w przypadku zakupów u innych autoryzowanych partnerów serwisowych grupy Volkswagen w Polsce. Do nich też warto się zwrócić ze wszelkimi wątpliwościami dotyczącymi oryginalności towarów.
Sytuację na rynku i zaufanie do własnego warsztatu poprawić można, każdorazowo informując klientów o korzystaniu w przypadku ich pojazdu z najlepszej jakości oryginalnego oleju marki Volkswagen Group Polska. W ostatnim czasie uruchomiona została strona spytajmechanika.pl, na której klienci warsztatów dowiedzieć się mogą więcej o nieoryginalnych olejach. Wszelkie wątpliwości co do oryginalności olejów można zgłaszać tutaj.
Sprawdź o co warto spytać mechanika